آمار بازدیدکنندگان

2439901
امروز
دیروز
کل
939
1208
2439901
IP 18.206.194.210

ورود کاربران

پیج اینستاگرام

noorgene@

با عضویت در این پیج

از مطالب علمی ژنتیک و پزشکی

مطلع شوید
کانال تلگرام
noorgene@

 

آزمایشگاه نورژن در گوشی شما

66551#*6655*

 

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 PGD مخف کلمات  Preimplantation Genetic Diagnosis  است که در طی این روند آزمایشگاهی پیشرفته تشخیص ژنتیکی بر روی جنین در محیط آزمایشگاه بر روی یک سلول و در قبل از لانه گزینی صورت میگیرد. سپس جنین مورد نظر خانواده به رحم مادر منتقی میگردد. 

در این روند که حاصل یک کار تیمی بین آزمایشگاه ژنتیک، متخصص زنان و زایمان در مرکز  IVF و یک متخصص جنین شناس است خانم تحت تاثیر داروهای هورمونی که از روز اول سیکل انجام میشود در روز چهاردهم تحت عملی بنام پانکچر قرار میگیرد و تخمک های آماده شده توسط متخصص زنان و زایمان از خانم گرفته میشود. این عمل در مرکز  IVF و تحت بیهوشی انجام میشود. در روز پانکچر از آقا هم نمونه اسپرم گرفته میشود و عمل لقاح مصنوعی توسط متخصص جنین شناس انجام میگیرد. تعداد تخمک های پانکچر شده برای هر خانم متغیر است که به عوامل متعددی مانند سن، میزان ذخیره تخمک ها و دوز داروی دریافتی فرق خواهد داشت.

بعد از لقاح مصنوعی و تشکیل جنین ها در محیط آزمایشگاه به آنها اجازه داده میشود تا رشد کنند و در روز سوم تعداد سلولهای هر جنین به حدود 8 سلول میرسد.

 

 

سلول جدا شده از هر جنین به آزمایشگاه ژنتیک ارسال میگردد و بر اساس آزمایش مورد درخواست خانواده مورد بررسی ارژانسی قرار میگیرد. این بررسی حدود 6 ساعت طول میکشد.

سپس بعد از بدست آمدن نتایج بررسی تک سول وضعیت ژنتیکی سلول گزارش میشود و جنین 7 سلولی مورد درخواست خانواده به رحم منتقل میشود. مابقی حنین های مناسب انتقال، فریز شده تا در انتقالهای بعدی مورد استفاده قرار گیرند. 

دقت نتایج بررسی با روش  PGD به  99% میرسد و احتمال رشد یک جنین در هر انتقال به رحم مادر حدود 30% است. بنابراین امکان دارد که با انتقال یک جنین بارداری صورت نگیرد و لازم است برای خانم در ماه بعد از جنین های فریز شده انتقال مجدد انجام شود. 

آزمایشگاه ژنتیک نور بعنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک جنوب غرب کشور این آزمایش را در سال 1394 راه اندازی نموده است.

تست هایی که برای این روش مناسب هستند شامل تعیین جنسیت جنین؛ اختلالات کروموزومی خاص در والدین و موارد سقط مکرر، بیماری تالاسمی و  HLA ، بیماری ناشنوایی و دیگر اختلالات ژنتیکی است.

تمام بیماریهای مولکولی و کروموزومی با این روش در آزمایشگاه ژنتیک نور قابل بررسی میباشند.