آمار بازدیدکنندگان

2594614
امروز
دیروز
کل
683
1189
2594614
IP 3.233.220.21

ورود کاربران

پیج اینستاگرام

noorgene@

با عضویت در این پیج

از مطالب علمی ژنتیک و پزشکی

مطلع شوید
کانال تلگرام
noorgene@

 

فیلم های نورژن اهواز
(کلیک کنید)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

این روش جدید مبتنی بر DNA جنینی است که از طریق جفت در خون مادر وجود دارد. 

میزان این DNA جنینی فوق العاده کم است اما با روشهای پیشرفته امکان استحصال آن از طریق خون مادر وجود دارد. این DNA جنینی را  Cell Free DNA مینامند و میتوان از آن برای غربالگری بیماریهای کروموزومی و همچنین تعیین جنسیت جنین استفاده کرد.

شرکتهای متعددی در دنیا از این روش غربالگری استفاده میکنند و همگی آنها ادعا دارند که این روش غربالگری دارای دقت بالای 99% در  شناسایی سندرم داون میباشد که در مقایسه با روشهای معمول غربالگری سه ماهه اول و یا دوم مقدار خیلی بالایی است. از طرفی بدلیل اینکه این روش بر مبنای نمونه خون مادر میباشد خطری برای جنین ایجاد نمیکند.

شرکتهای خارجی انجام دهنده این آزمایش غربالگری نام تجاری خاص خود را روی آن گذاشته اند مانند:

1- آزمایش  Harmony که در کشور آمریکا و آلمان انجام میشود و تاکنون دقیقترین نتایج گزارش شده را با تست بر روی بیشتر از یک میلیون جنین را از آن خود کرده است. این آزمایش 5 کروموزوم معروف  21و 13 و 18 و ایکس و وای را شناسایی میکند. قیمت این تست حدود 500 دلار میباشد.

2-آزمایش  NIFTY که در کشور چین و توسط شرکت  BGI  انجام میشود. این شرکت علاوه بر کروموزومهای 21 و 13 و 18 و کروموزومهای جنسی تعدادی دیگر از کروموزومها و اختلالاتی که معروف به میکرودلیشن میباشند را نیز مورد بررسی قرار میدهد. این تست ارزانتر از هارمونی میباشد.

3-آزمایش  NIPT که در کشور کره انجام میشود و تمام کروموزومهای انسان را از نظر اختلالات تعدادی مورد بررسی قرار میدهد. آین آزمایش ارزانتر از دو آزمایش قبلی میباشد.

در تمام آزمایشات فوق مدت زمان جوابدهی بین 10 تا 14 روز میباشد و آزمایش از هفته 10 بارداری قابل انجام است.

ازمایش هارمونی در بارداری های دو قلوها و نیز خانمهایی که از ضد انعقاد هپارین برای جلوگیری از سقط استفاده میکنند قابل انجام است.