آمار بازدیدکنندگان

2446339
امروز
دیروز
کل
177
840
2446339
IP 35.173.234.140

ورود کاربران

نرم افزار تالاسمی

نرم افزار تالاسمی

نوع سیستم عامل: اندروید

لینک دانلود در کافه بازار:

نرم افزار غربالگری جنین

نرم افزار غربالگری جنین

نوع سیستم عامل: اندروید

لینک دانلود در کافه بازار:

پیج اینستاگرام

noorgene@

با عضویت در این پیج

از مطالب علمی ژنتیک و پزشکی

مطلع شوید
کانال تلگرام
noorgene@

 

آزمایشگاه نورژن در گوشی شما

66551#*6655*

 

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

یماری تالاسمی یکی از شایعترین بیماری های تک ژنی در ایران است که در آن اگر دو فرد ناقل این بیماری با هم ازدواج کنند با احتمال 25% صاحب فرزندی خواهند شد که دارای کم خونی شدید خواهد بود و نیازمند تزریق خون خواهد بود. بهترین راه جلوگیری از این بیماری تشخیص قبل از تولد در هفته 11 بارداری میباشد.

اگر فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور در خانواده وجود داشته باشد فعلا بهترین راه درمان او انجام پیوند مغز استخوان میباشد. بهترین دهنده پیوند مغز استخوان خواهر و یا برادر دارای تطابق و همسانی در این سیستم ایمونولوژی دارد. از نظر احتمالات 25% خواهر و برادر ها دارای سیستم  HLA یکسانی میباشند و بنابراین مناسب پیوند میباشند .

آزمایش بررسی هم زمان بیماری تالاسمی و  HLA  در مواردی مفید است که فرد مبتلا به تالاسمی ماژور در خانواده وجود داشته باشد و خانواده بخواهد صاحب یک فرزند دیگر شود که سیستم  HLA  او مطابق با فرد بیمار باشد که با انجام این  PGD میتوان به این هدف دست پیدا کرد.

در آزمایشگاه ژنتیک نور بررسی هم زمان این دو حالت در مرحله قبل از بارداری که موسوم به  PGD میباشد با موفقیت راه اندازی گردید.

در تاریخ 8 اردیبهشت 1396 برای اولین بار در جنوب و جنوب غرب کشور بر روی 11 جنین یک خانواده خوزستانی این بررسی با موفقیت انجام گرفت.  

در این کار تیمی با همکاری آزمایشگاه ژنتیک نور و یک مرکز درمان ناباروری در شهر اهواز به انجام رسید.

با راه اندازی این آزمایش گام مثبتی در جهت درمان بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور برداشته خواهد شد.