تشخیص قبل از تولد در هفته11 بارداری با نمونه برداری از پرزهای جفت جنین
رعایت نکات بهداشتی برای نمونه های عفونی بسیار مهم و ضروریست
تشخیص نادرترین بیماریهای ژنتیکی در مرکز تخصصی نورژن
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری در مرکز تخصصی نورژن
آدرس: کیانپارس خیابان پهلوان غربی قبل از پل صیاد شیرازی
انجام تست سرولوژی بیماری کرونا در مرکز نورژن با یک آزمایش خون ساده در سریع ترین زمان ممکن

تبلیغات پزشکی

کرونا را شکست می دهیم
در خانه بمانیم

آمار بازدیدکنندگان

2934600
امروز
دیروز
کل
995
903
2934600
IP 3.227.247.17

ورود کاربران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سندرم پاتو patau

 سندرم پاتو (تریزومی 13) یک ناهنجاری مادرزادی است که در هنگام تولد وجود دارد. ناشی از وجود یك كپی اضافه از كروموزوم 13است. این كپی اضافه سبب ناهنجاریهای ذهنی و جسمی و نقائص قلبی برای نوزاد می شود. بروز این سندرم نسبت به سایر تریزومی ها، سندرم داون (تریزومی 21) وسندرم ادواردز (تریزومی 18)، نادرتر است. این سندرم بیشتر زنان را مبتلا می كند)شاید به این دلیل كه جنین های مذكر تا زمان تولد زنده نمی مانند). سندرم پاتوPatau همانند سندرم داون مرتبط با افزایش سن مادر است و این بدان معناست كه ریسك داشتن فرزندی مبتلا به این سندرم در زنان، با افزایش سن، بیشتر می شود. تمامی نژادها را درگیر می كند. این سندرم تقریبا 1 نفر از هر 10000 تولد زنده را مبتلا میكند

 علت

بطور نرمال دو كپی ازهر 23 عدد كروموزوم وجود دارد كه هر یك از آنها از یكی از والدین به ارث می رسد. در تریزومی سه كپی از یك كروموزوم وجود دارد و این كپی اضافی از یك كروموزوم خاص می تواند از اسپرم و یا تخمك و یا حتی یك جهشی كه پس لقاح رخ داده است، صورت گیرد

علائم

بر حسب نوع آنومالی كروموزومی علائم نیز متغیر خواهد بود. علائم شامل طیفی از شرایط وخیم تا ظاهر نرمال و عملكرد عادی متغیر خواهد بود. در تریزومی 13، ناهنجاری های داخلی و خارجی (ظاهر فرد) رخ می دهد. میكروسفالی در این كودكان دیده می شود. ممكن است طناب نخاعی، به علت نقص در مهره های كمری بیرون زده (مننگومیلوسل) باشد. كودكانی كه پس از دوران نوزادی زنده می مانند دچار درجاتی از عقب ماندگی ذهنی و تشنج می شوند. اغلب چشم ها كوچك است (میكروفتالمی) و یا حتی ممكن است چشم وجود نداشته باشد (آنوفتالمی). چشم ها ممكن است خیلی به هم نزدیك باشند (هیپوتلوریسم) و یا حتی چسبیده به هم باشند و تشكیل یك ساختار واحدی را با هم بدهند.

گوشها معمولا بدفرم بوده و در پایین تر از حد معمول خود قرار دارند. در كودكان مبتلا شكاف كام و شكاف لب نیز مشاهده می گردد. سایر مشخصات فیزیكی شامل انگشت اضافی (پلی داكتیل)، انگشتان خمیده (حالت مشت بسته)، پاشنه پای برجسته و فقدان دنده ها می باشد.

ناهنجاری ها و بدفرمی های دستگاه ژنیتال نیز در افراد مبتلا معمول است. این ناهنجاریها شامل عدم نزول بیضه ها (كریپتوكیدیسم) و ناهنجاری تكاملی كیسه بیضه و دستگاه ژنیتال مبهم در مردان و ناهنجاری های در شكل رحم زنان است .

تقریبا در تمام مبتلایان مشكلات تنفسی و نقائص قلبی از قبیل نقص دیواره بطن، سوراخ بین حفرات قلبی و تمایل قلب به سمت راست وجود دارد. سیستم كلیوی و  گوارشی نیز ممكن است تحت تاثیر كیست ها قرار گیرد و حالتی مشابه با شرایط كلیه پلی كیستیك روی دهد.

تشخیص

سندرم پاتو در هنگام حاملگی با استفاده از تصاویر سونوگرافی، آمینیوسنتز و نمونه گیری از پرزهای كوریونی قابل تشخیص است. در هنگام تولد نیز ناهنجاری های فیزیكی مشهود، احتمال وجود ناهنجاری كروموزومی را مطرح می سازد .

اثبات سندرم در نوزاد با بررسی الگوی كروموزومی نوزاد بواسطه كاریوتیپ میسر می گردد. این فرآیند شامل جداسازی و ایزولاسیون كروموزوم های موجود در سلولهایی است كه از فرد گرفته می شود. این سلول ها از سلول های نمونه خون فرد استخراج می گردند.

22 جفت كروموزوم غیر جنسی بواسطه اندازه شان از بلندترین تا كوتاهترین، از كروموزوم 1 تا كروموزوم 22 مشخص می گردند و پس از آن كروموزوم های جنسی تعیین می گردد .

اثبات سندرم پاتو بواسطه وجود 3 عدد كروموزوم 13كاملا مسجل می گردد

درمان

برخی از متولدین مبتلا دارای ناهنجاری ها و نقائص بسیار شدید هستند و در طی هفته های اول تولد به علت مشكلات عصبی شدید و نقص قلبی فوت كنند. با این حال كودكان با پیش آگهی بهتر، نیازمند درمان های پزشكی به منظور اصلاح برخی از ناهنجاریهای ساختاری و عوارض مرتبط با آن می باشند.

برای رفع مشكلات تغذیه ای استفاده از گاستروستومی ممكن است ضرورت یابد.

ناهنجاری های ساختاری از قبیل شكاف كام و شكاف لب  ممكن است با جراحی اصلاح گردند.

فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی در افراد مبتلا به آنان كمك می كند تا به توانایی های بالقوه تكاملی خود برسند.

پیش آگهی

تقریبا 45 درصد از نوزادان مبتلا طی یك ماه اول زندگی فوت می شوند. قریب به 70 درصد طی شش ماه اول و بالای 70 درصد طی یك سال اول زندگی از بین می روند. میزان بقا تا دوران كودكی بسیار نادر است.

بسیاری از افرادی كه زنده مانده اند مبتلا به ناهنجاری های فیزیكی و ذهنی شده اند. با این حال ظرفیت یادگیری در كودكان مبتلا به سندرم پاتو از كودكی به كودك دیگر متفاوت است. كودكان بزرگتر ممكن است نیاز به راه رفتن با كمك واكر داشته باشند. همچنین ممكن است توانایی درك كلمات و عبارات را نیز داشته باشند .