تشخیص قبل از تولد در هفته11 بارداری با نمونه برداری از پرزهای جفت جنین
رعایت نکات بهداشتی برای نمونه های عفونی بسیار مهم و ضروریست
تشخیص نادرترین بیماریهای ژنتیکی در مرکز تخصصی نورژن
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری در مرکز تخصصی نورژن
آدرس: کیانپارس خیابان پهلوان غربی قبل از پل صیاد شیرازی
انجام تست سرولوژی بیماری کرونا در مرکز نورژن با یک آزمایش خون ساده در سریع ترین زمان ممکن

تبلیغات پزشکی

کرونا را شکست می دهیم
در خانه بمانیم

آمار بازدیدکنندگان

2927739
امروز
دیروز
کل
164
952
2927739
IP 54.208.73.179

ورود کاربران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

از جمله آزمايشاتي كه در زمینه سقط جنین انجام مي شود APCA) Anti Paternal Cytotoxic Antibody) جهت بررسي سقط مكرر و لنفوسيت تراپي مي باشد  .با توجه به اينكه نازایی امروزه یکی از عمده‌ترین مشکلاتی است که زوج‌های جوان با آن درگیر هستند و علل مشخصی هنوز برای این عارضه مشخص نشده و سقط مکرر یکی از شایعترین علل آن به حساب می آید.

بررسی‌های انجام شده نشان داده‌اند که علت اصلی ایجاد این عارضه در افراد، عدم وجود نوعی آنتی بادی محافظ جنین بنام "A.P.C.A" می‌باشد که در محل اتصال جفت به رحم ایجاد می‌شود. در فرایند آلوایمنیتی به عنوان یک دلیل برای سقط مکرر به علت پاسخ ایمنی نامناسب مادر، آنتی بادی های مادری علیه آنتی ژنهای موجود برسطح گویچه های سفید پدری که بوسیله جنین عرضه می گردد ساخته نمی شود و این امر یکی از دلایل شکست روند بارداری است .  برای درمان این‌گونه مشکلات از روشی بنام تزریق لنفوسیت (Lymphocyte injection) براي توليد این آنتی بادی و درمان سقط استفاده مي شود.

 

 

 

 

سقط راجعه (Recurrent Miscarriage)

سقط راجعه که بصورت 3 يا بيشتر از 3 خودبخود و پشت سر هم در سه ماهه اول تعريف شده است، گريبانگير حدود 1% زوجها مي شود. میزان بروز سقط ها به صورت منفرد 25-15 درصد می باشد که 1 درصد آنها به صورت  سقط خودبه خودی دیده می شود که البته در بعضی از نژادها به 14-10 درصد هم می رسد. اصطلاح سقط کننده هاي اوليه (Primary aborters) غالباً براي توصيف زناني به کار مي رود که هرگز حاملگي موفقي نداشته اند و سقط کننده هاي ثانويه (secondary aborters) به زناني گفته مي شود که سقط هاي مکرر آنها متعاقب يک تولد زنده صورت گرفته است. براي زناني که داراي سقط های متعدد همراه با حاملگي هاي طبيعي بينابيني هستند، طبقه بندي خاصي وجود ندارد. اين مورد قبول همه است که براي يافتن علل احتمالي دفع مکرر محصولات حاملگي (recurrent pregnancy Loss-RRL) در اکثر بيماران بعد از سه بار سقط پشت سر هم و در زنان با سن بالاي 30 تا 35 سال با دو بار سقط انديکاسيون بررسيهاي تشخصي وجود دارد. در مورد درمان زوجهاي مبتلا به RPL، اختلاف نظر وجود دارد. عليرغم تبليغات گسترده در اين زمينه شواهد ناچيزي وجود دارد که تغذيه ضعيف، عفونت ها، ديابتهاي تشخيص داده نشده، مواد توکسيک، يا آسيب هاي رواني، از عوامل اتيولوژيک مهم می باشند. آخرين و جديترين فرضيات شامل آنتي بايدهاي ضد تيروئيدي، غلظت بالاي هورمون لوتئينيزه کننده در مرحله فوليکولي، عامل آمبريوتوکسيک مادري موجود در گردش خون، و نسبتهاي غيرطبيعي زير مجموعه هاي لنفوسيتي (سطوح بالاي (CDS6 است.

انجام آزمايشات غربالگري، کاربرد کمي در ارزيابي روتين بيماران مبتلا به RPL دارد. بطور کلاسيک، مطالعات عوامل آناتوميک، هورموني، ژنتيک و اتوايميون  دراین باره توصيه شده است.

 

 

علل ایمنولوژیک سقط های مکرر یا عادتی:

علل سقط راجعه خود به خودی مالتی فاکتوریال بوده ولی می توان به دو دسته عمده جنینی (اختلالات کروموزومی) و مادری تقسیم کرد. درمورد علل مادري سقط راجعه مي توان به ژنتیکی (حدود 4% مادران مبتلا به RSA دارای یک کروموزومال آنومالی بویژه جابجایی دوطرف کروموزومی -reciprocal translocation  - مثل رابرتسونین و یا موتاسیون تک ژنی در ژنهای اینترلوکین، گاما اینترفرون، TNF و ...)، اختلالات انعقادي (شامل سندرم آنتی فسفولیپید و ...)، افزایش فشارخون، اختلالات غدد درون ريز (نارسایی فاز لوتئال، دیابت، اختلالات تیروئید و ...)، نقصهاي اندومتريال، نقص های آناتومیک رحم (رحم دو شاخ، رحم یک شاخ، میوم، آندومتریوز، چسبندگی های داخل رحم و ...)، نارسایی سرویکس و یا دهانه رحم، عفونت ها (سیفلیس، اروآپلاسما، مایکوپلاسما، کلامیدیا و ...)، عوامل شیمیایی (آفات و سموم محیطی، دود سیگار، داروهای بی هوشی، اشعه، الکل، مواد مخدر، مصرف بیش از حد کافئین و ... که بعنوان هورمون های محیطی عمل می کنند و باعث برهم زدن تعادل هورمونی در دوران بارداری شوند) عوامل متفرقه (تروما، استرس، فاکتورهای پدری و ...) اشاره كرد. در بیش از 80 درصد موارد عوامل ايمونولوژيك (اختلالات سیستم HLA مادر و جنین، اختلالات گروه خونی، آنتی بادی ضد اسپرم و ...) نيز دخیل هستند. در كل درحدود نيمي از موارد سقط راجعه، غيرقابل توجيه مي باشند كه نقش علل ايمونولوژيك دراين بين بيش از ساير علل مطرح مي باشد. با تمام دلایلی که ذکر شد، هنوز 50-10 درصد علت سقط های مکرر ناشناخته می باشد.

مکانیسم های ایمنولوژیک بدن مادر، بر اساس عدم انطباق آنتی ژنهای سیستم سازگاری نسجی و قوانین رد پیوند، منجر به دفع جنین می شود ، حفظ جنین در بدن مادر می تواند توسط مکانیسم های احتمالی زیر تقویت شود:

1     -وجود سد ایمنولوژیک که در مکان رویارویی مادر و جنین وجود دارد، جایگزین هر گونه عرضه پاتولوژیک آنتی ژن های اصلی سیستم سازگاری نسجی گردیده و یا با پوشاندن آلوآنتی ژنهای پدری، تا حد توان موجب مهار واکنشهای کلاسیک رد پیوند می گردد.

2-فاکتورهای آلوایمیون:  برای یک بارداری موفقیت آمیز، آنتی ژنهای فعال باید توسط سلولهای مادری نفوذ یافته درتشکیلات باروری، شناسایی گردد. این اختلالات به دو فرم دیده می شوند:

  • کاهش یا فقدان Maternal blocking antibodies : دلایل بسیار زیادی موجود است که مادر بر علیه HLA پدری، آنتی بادی ساخته که این آنتی بادیها با اتصال به آنتی ژن پدری جنین، مانع باند شدن آنتی بادیهای سیتوتوکسیک به این آنتی ژنها شده و همینطور با کاهش فعالیت سیتوتوکسیتی سلولهای NK موجود در دسیدوآ باعث مهار سیستم ایمنی مادر بر علیه جنین می شوند. بنابراین این آنتی بادی های بلوکان با پوشاندن آنتی ژنهای پدری برروی جفت و تروفوبلاست ها سبب می شوند که مادر آنها را به عنوان جسم خارجی نشناخته و دفع نشوند. در شرایطی که HLA پدری شباهت زیادی به مادر داشته باشد تولید این آنتی بادیهای محافظت کننده مختل و می تواند یکی از علل سقط مکرر محسوب شود. بعضی مطالعات نیز به طور اختصاصی حاکی از ارتباط این ژن‌ها با سقط مکرر و ارتباط با ناباروری و شکست در IVF دارد. همچنین اهمیت آن در وزن زمان تولد نوزادانی که حاملگی موفقی را گذرانده‌اند در مطالعات نشان داده شده است. در درصدی از این زنان دیده شده که زیرکلاس های مختلف IgG بویژه IgG3 و IgG1 دچار کمبود هستند که به احتمال زیاد نشان دهنده آن هست که کلاس آنتی بادیهای بلوکان از نوع این زیرگروهها می باشد.

ايمن سازي با سلولهاي تك هسته اي پدري به عنوان يك درمان مطرح شده است. از به اشتراك گذ اشتن آنتي ژنهاي  HLA بين زوجين بعنوان معياري براي ايمن سازي استفاده می شود . به نظر مي رسد اشتراك (sharing)  بيش از حد در زوجهايي كه دچار سقط راجعه هستند، افزايش يافته و همين امر دليلي براي پاسخ دهي كم به آنتي ژنهاي پدري و در نتيجه سقط جنين باشد. پاسخ دهي كم را به صورت كاهش بروز آنتي بادي anti paternal در زوجهاي دچار سقط راجعه مطرح می کنند.

آزمون WBC Crossmatch جهت یافتن آنتی بادی سیتوتوکسیک ضد پدری (Anti-Paternal Cytotoxic Antibody = APCA) استفاده می شود. چنانچه میزان APCA بیشتر از 30% (Highly reactive) باشد، نشان دهنده آن است که ایمن سازی مناسبی که منجر به پاسخ دهی مناسب به آنتی ژنهای پدری صورت گرفته وجود دارد. به عبارتی وجود APCA منجر به افزایش احتمال زایمان زنده می شود.

  • فقدان پروتئین های تنظیم کننده کمپلمان در سطح سلول های جنینی: این پروتئین ها که شامل CD46، CD55 و CD59 می باشند که مانع آسیب های ناشی از فعالیت سیستم کمپلمان (Complement-mediated damage) در سطح مادری- جنینی می شوند. فقدان این پروتئین ها می تواند باعث تخریب سلولهای جفت بوسیله سیستم کمپلمان و در نهایت سقط جنین می شود.

 3-سایتوکاین ها و Tسل ها

- 4 علل اتوایمیون:

Antiphospholipid Antibodies (APA)- ( Anticardiolipin Antibodies (ACA- ( Antinuclear Antibodies (ANA Anti-double stranded DNA Antibodies (Anti-ds DNA Ab) -  - افزایش Bسل ها (+(CD19+Sوآنتی بادی های ضدتیروئید

درمان

امروزه سقط ناشی از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی تا حد زیادی قابل پیشگیری  است . درمانهایی که پس از بررسی و آزمایشات تشخیصی مختلف و با در نظر گرفتن نوع اختلال سیستم ایمنی ارائه می شوند عبارتند از : استفاده از آسپرین،هپارین، پردنیزون، ویتامینD ،لنفوسیت تراپی، تزریق ایمنوگلوبین وریدی، روش های ایمنوساپرسیو دیگر شامل تزریق Intralipid و نفیدیپین و تحریک سیستم ایمنی.