آمار بازدیدکنندگان

2472434
امروز
دیروز
کل
1467
2704
2472434
IP 18.207.255.49

ورود کاربران

پیج اینستاگرام

noorgene@

با عضویت در این پیج

از مطالب علمی ژنتیک و پزشکی

مطلع شوید
کانال تلگرام
noorgene@

 

آزمایشگاه نورژن در گوشی شما

66551#*6655*

 

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سایت FMF یک مرکز پزشکی در کشور انگلستان است که در زمینه پزشکی جنین فعالیت دارد. این مرکز بصورت رایگان دوره های آموزشی و نرم افزار غربالگری جنینی را در اختیار پزشکان قرار داده است که با گذراندن یک دوره آموزشی تقریباً 2 ساعته در رابطه با غربالگری و احتمالات و نیز چگونگی گرفتن یک سونوگرافی دقیق از جنین یک یوزر و پسورد در اختیار شما قرار میدهد که با وارد کردن متغیرهایی از قبیل سن مادر، اندازه چین پشت گردن جنین یا NT و نیز میزان مارکرهای بیوشیمیایی از قبیل PAPP-A و BHCG یک ریسک برای احتمال وجود ناهنجاری کروموزومی در جنین ارائه مینماید.

بر اساس دستورالعمل این مرکز خانمهای دارای ریسک بالای 1 به 50 در گروه High Risk قرار میگیرند و برای بررسی دقیقتر نیاز به نمونه گیری از جنین خواهند داشت. از هر 100 جنین مبتلا به سندرم داون 85 نفر از آنها با بررسی چین پشت گردن و 2 فاکتور بیوشیمیایی ذکر شده در این گروه قرار خواهند گرفت و شناسایی خواهند شد.

اگر خانم باردار داری ریسک کمتر از 1 به 1000 گردید خانم Low Risk شده و احتمال وجود اختلال کروموزومی در آنها کم است. اما متاسفانه از هر 100 مورد سندرم داون یک جنین در این گروه قرار خواهند گرفت که با این سیستم غربالگری شناسایی نخواهد شد. 

در گروه بینابینی که بین دو گروه فوق الذکر قرار میگیرند دارای ریسک Intermediate  بوده و نیاز به بررسی های بیشتر از قبیل سونوگرافی استخوان بینی جنین، اکو قلب و نیز غربالگری سه ماهه دوم خواهند داشت. از هر 100 مورد سندرم داون 15 نفر در این گروه قرار خواهند گرفت که بدلیل احتمال سقط در زمان نمونه برداری از جنین نمیتوان از همه آنها نمونه گیری کرد چون با این کار به بهای شناسایی سندروم داون تعداد بیشتری از جنین ها را در معرض سقط قرار میدهیم.

آموزش نحوه ثبت نام و گذراندن دوره آموزشی 2 ساعته به منظور کسب اطمینان از اندازه گیری های سونوگرافی و نیز روند مواجه و پیگیری خانمهای باردار آموزش داده میشود. در پایان دوره با آپلود عکس های سونوگرافی NT جنین یک کد کاربری و پسورد در اختیار شما قرار خواهد گرفت که میتوانید با وارد کردن متغیرهای سونوگرافی و بیوشیمیایی و سن مادر میزان ریسک را بدست آورده و گزارش نمایید.

لیست پزشکانی از ایران که برای کد FMF اقدام نموده اند در اینجا قرار داده شده است. که با انتخاب کشور ایران لیست پزشکان قابل مشاهده میباشد.

لینک کتاب فارسی FMF در قالب فایل PDF در اینجا قرار داده شده است.

لینک سایت FMF برای ثبت نام در اینجا قرار داده شده است.