آمار بازدیدکنندگان

2558780
امروز
دیروز
کل
122
686
2558780
IP 3.214.224.224

ورود کاربران

پیج اینستاگرام

noorgene@

با عضویت در این پیج

از مطالب علمی ژنتیک و پزشکی

مطلع شوید
کانال تلگرام
noorgene@

 

فیلم های نورژن اهواز
(کلیک کنید)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

کاریوتایپ چیست و ضرورت انجام آن چیست؟

هر انسان سالم تعداد 46 عدد (23 جفت) کروموزوم دارد که از نظر اندازه و شکل با هم متفاوت و دو به دو مشابه اند و یکی منشا پدری و دیگری منشا مادری دارد.

هر کروموزوم جایگاه ژنی خاص خود را دارد که با جایگاه ژنی کروموزوم دیگر متفاوت است. تغییر در هر یک از این جایگاه ها ، حذف یا اضافه شدن به این جایگاه ها سبب ایجاد اختلالاتی در فرد می شود که بسته به میزان این تغییر ، شدت  و ضعف اختلال متفاوت است.

کروموزوم ها به دو دسته کروموزوم های جنسی و کروموزوم جسمی تقسیم می شود. 22 جفت کروموزوم که در هر دو جنس یکسان هستند کروموزوم های جسمی و یک جفت که در هر دو جنس متفاوت اند کروموزوم های جنسی نامیده می شود.

فرمول کروموزوم در مرد سالم xy,46 و در زن سالم xx,46 می باشد.

کاریونایپ در موارد زیر توسط پزشک درخواست می گردد:

  1. تعیین وجود یا عدم وجود کروموزوم ناقص در یک فرد: گاهی اوقات فرد از نظر ظاهری کاملا طبیعی و سالم به نظر می رسد اما با بررسی کروموزومی مشخص می شود که نقص در شکل و یا اندازه کروموزوم ها وجود دارد و فرد به ظاهر سالم نقص موجود در کروموزوم های خود را به فرزند خود منتقل می کند.
  2. تعیین اینکه آیا علت نازایی در یک فرد به دلیل نقص کروموزومی است یا خیر: در بعضی از مردان کروموزوم های آنان به جای فرمول xy دارای x اضافه بوده و به شکل xxy می باشند و یا خانم ها به جای دو کروموزوم جنسی xx دارای یک عدد کروموزوم x می باشند ، این افراد به دلیل نقص در تعداد کروموزوم ها قادر به بچه دار شدن نمی باشند.
  3. تعیین وجود یا عدم کروموزوم ناقص در یک نوزاد
  4. کمک به تعیین درمان مناسب برای برخی سرطان ها
  5. تعیین جنسیت در افراد با مشکل ابهام جنسی و یا مشکل دو جنسیتی